• Online Terapi nedir?

  • Online Psikolog ile nasıl görüşülür?

  • Online Terapi etkili midir?

  • Online Psikolog Tavsiye

  • Online Psikolojik Destek

ONLİNE TERAPİ, psikoterapi ilişkisinin en başından itibaren telefon, e-posta, bilgisayar ortamında karşılıklı görüşme, video konferans vb. kullanılarak kurulduğu durumlar için tanımlanmıştır.

Online psikolojik destek git gide insanların daha çok başvurduğu bir yol olmuştur. Online terapi, yüz yüze terapi hizmeti gibi yaklaşık bir saatlik seanslar halinde uzman tarafından verilmektedir. Seansların sıklığı danışanların ihtiyacına göre planlanmaktadır.

ONLİNE TERAPİ 

Online terapi, yoğun çalışma saatleri, gitmek istenilen psikoloğun sizin uygun saatlerinizde dolu ya da çalışmıyor oluşu, sizin yaşadığınız yerde online terapi hizmetini alma konusunda yaşadığınız zorluk veya ihtiyacınız olan konuyu çalışan kişiyi bulma konusunda önemli bir gelişmedir.

ONLİNE TERAPİ DESTEĞİ ETKİLİ MİDİR?

Online terapinin etkili olup olmadığı konusunda bir çok kişi tartışmaktadır. Günümüzde bilgiye kolay erişim sağlayan teknolojilerin kullanımı ile yüz yüze yapılabilen görüşmeler online danışmanlık şeklinde de yapılabilmektedir.

Berkeley’deki California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, online terapi desteği alan depresyon yaşayan bireylerin zihinsel sağlık ve iyilik hallerinde gelişmeler görüldüğünü yayınlamıştır. Depresyonu olan kişilerde görülen değişiklikler, Hasta Sağlığı Anketine (PHQ-9) göre depresyon sistemlerinde en az yedi puanlık bir iyileşme yaşadıklarını tespit etmiştir. Yapılan bir çok araştırma sonucunda da etkililiği kanıtlanmış bir yöntemdir.

ONLİNE TERAPİ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

🍀Bedensel engelinden dolayı ofiste görüşmeye gelemeyenler

🍀Açık alan korkusuna sahip kişiler

🍀 Çok sık Seyahat edenler

🍀 Yurtdısında yaşayıp anadilini konuşan birinden terapi almak isteyen kişiler

🍀Yaşadığı yerde psikoterapi hizmetine ulaşamayan kişiler

🍀Ufak çocuğunu bırakamayanlar için uygundur.

ONLİNE TERAPİ KİMLER İÇİN UYGUN DEĞİLDİR?

🧐18 yaş altındakiler

🧐 intihar düşüncesi olanlar

🧐 madde bağımlılığı olanlar

🧐 psikotik semptomları olanlar ve

🧐 yasalar tarafından suç unsuru kabul edilen durumlar için uygun değildir.

Online Psikolog Seçimi

Terapist seçimi çok önemlidir, çünkü sizin yaşadığınız ve görüşmek istediğiniz konu ile ilgili uzmanlığı ve çalışmaları olan birinden destek almanız, size gerçekten yardımcı olacak şeydir. Konusunda uzman bir psikolog tarafından verilmesi gerekmektedir. Sizinle sohbet etmeyecek, terapotik teknik ve yöntemleri online terapi esnasında uygulayacaktır.

Online terapi ücretleri, uygulama biçimi ve diğer detaylarla ilgili sormak istediğiniz sorularınız için tıklayınız.

ONLİNE TERAPİ HİZMETİ VEREN UZM. PSİKOLOG 

UZM. PSİKOLOG HATİCE ÜNAL DEMİR