Takıntılar, zihni epeyce yoran düşünce aktiviteleridir. Kişi takıntıları yüzünden tükenmişlik hisseder. Kimi zaman düşünsel takıntılar görülebilirken, kimi zaman davranışsal (temizlik yapma) takıntıları da görülebilmektedir.

Dini konulara yönelik takıntıları olan kişiler de vardır. Genellikle günahkar olduğunu düşünerek, hakkım yok duygusu içerisine girerler ve kendilerini sosyal yaşamda geri tutarlar. Zamanla kendilerine olan inançları azaldığında yaşamsal gerekliliklerini (işleri ve ya okulları) gibi işlevsellikle yürütmeleri zorlaşmaktadır.

Cinsel Obsesyonlarda, yaygın obsesyonlar arasındadır. Kişinin istenmeyen şekilde aklına cinsel düşüncelerin gelmesi ve sonrasında bundan korunmak için geliştirdiği bazı düşünsel ya da davranışsal zorlantılar geliştirmesi ile kısır döngü şeklinde tekrarlayan ve kişinin duygusal ve ruhsal olarak yorulmasına neden olan bir süreçtir.

Şüphe Duyma konusunda da, takıntı türü vardır. Kişi kendisinden ya da diğerlerinden durum ve olaylara karşın kaygı ile şüphe takıntısı geliştirebilmektedir. Sosyal yaşama katılım ve yakın ilişkileri etkileyen bir durumdur.

 

Takıntılar konusunda, psikoterapi ile bahsettiğim gibi problemlere yönelik destek veriyoruz. Bu durumun değişebileceğini bilmelisiniz.