İZMİR EVLİLİK DANIŞMANI

İzmir’de Aile Danışmanlığı Randevusu Almak İçin

AİLE DANIŞMANLIĞI NASIL OLUR?

Aile terapisi, terapi seansları için genellikle bir kaç aile üyesini bir araya getirir. Bununla birlikte, duruma göre kişiler aile terapistini ayrı ayrı görebilir.

Seanslar genellikle yaklaşık 50 dakika ile bir saat arasında sürer. Aile terapisi genellikle kısa sürelidir – genellikle yaklaşık 12 seans ile sonuca ulaşılır. Bununla birlikte, ne sıklıkta görüşüleceği, ihtiyaç duyacağınız seans sayısına, ailenizin özel durumuna ve terapistin önerisine bağlı olacaktır.

Aile terapisi sırasında şunları geliştirebilirsiniz:

Ailenizin sorunlarını çözme,

Düşünceleri ve duyguları üretken bir şekilde ifade etme yeteneği geliştirme,

Çatışmaya katkıda bulunan sorunları ve bu sorunları çözmenin yollarını tanımlamak,

Aile rollerini, kurallarını ve davranış kalıplarını keşfetmek,

Ailenizin birbirlerini önemseme gibi güçlerini  fark etmesi ve birbirlerine güvenme güçlüğü gibi zayıf yönlerini belirlenmesi.

Klinik Psikolog/Aile Danışmanı Hatice Ünal Demir

Randevu Al

Aile terapisi (evlilik danışmanlığı), aile üyelerinin iletişimi geliştirmelerine ve çatışmaları çözmelerine yardımcı olabilecek bir tür psikolojik danışmadır (psikoterapi).

Aile terapisi genellikle bir psikolog, klinik psikoloji uzmanı veya lisanslı bir terapist tarafından sağlanır. Bu terapistler lisans veya yüksek lisans derecelerine sahiptir ve Aile Danışmanlığı sertifikası ile sertifikalandırılır.

Aile terapisi genellikle kısa sürelidir. Tüm aile üyelerini veya yalnızca katılmaya istekli olan aile üyelerini içerir. Özel terapi planınız ailenizin durumuna bağlı olacaktır. Aile terapisi seansları size aile bağlantılarını derinleştirme ve terapi seanslarına gittikten sonra stresli zaman geçirme ile baş etme becerilerini öğretir.

Aile terapisi, eşiniz, çocuklarınız veya diğer aile üyelerinizle ilgili sıkıntılı ilişkileri geliştirmenize yardımcı olabilir. Evlilik veya maddi problemler, ebeveynler ve çocuklar arasındaki çatışma veya madde bağımlılığının veya ruh sağlığı ile ilgili hastalıkların tüm aile üzerindeki etkisi gibi belirli hususları ele alabilirsiniz.

Aileniz, özellikle biriniz ek tedavi veya rehabilitasyon tedavisi gerektiren bir ruh sağlığı sorunu varsa veya bağımlılığı varsa, diğer ruh sağlığı tedavisi türleriyle birlikte aile terapisi izleyebilir

Aile ve Çiftlere Yönelik Terapi ve Danışmanlık Verdiğimiz Konuların Bazıları Aşağıdadır: