İzmir Çocuk Psikoloğu

OYUN TERAPİSTİ İZMİR

Çocuk Psikologları çocukların yaşadığı problemleri çözmelerine çeşitli testler, çocuk terapisi teknikleri ve oyun terapileri ile yardımcı olmaktadırlar. Çocuğun ebeveynleri ile görüşmeler yaparak çocuğun psikolojik olarak daha sağlıklı olması için ebeveynleri ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır.

İZMİR’DEKİ ÇOCUK PSİKOLOĞU UZMANLARIMIZ İÇİN TIKLAYINIZ.

İzmir’de ki merkezimizde çocuk psikologları,

Dikkat ve Hiperaktivite sorunlarını tespit etmek için testler yapmaktadır.

İzmir Zeka Testi

(WİSC-4 ZEKA TESTİ) NEDİR?

Wisc-4 zeka testi 6–16 yaş grubuna yönelik uygulanan bir zeka testidir. Wisc-r testinin 1980’li yıllarda geliştirilmiş olmasına kıyasla oldukça yeni, Türkiye’deki norm çalışmaları 2016 yılında tamamlanmış ülkemizdeki en kapsamlı ve en güvenilir zeka testi testidir. Bu test 6 ve 16 yaşları arasındaki çocuklara bireysel olarak uygulanmaktadır.

NEDEN ÇOCUĞUMA WİSC-4 ZEKA TESTİ YAPTIRMALIYIM?
Wisc-4 Zekâ Testi, çocuğun zeka seviyesini belirlemek için yapılır.  Bu test sonucunda çocuğun tüm yeteneklerini  öğrenebiliriz. Çocuğun yaşının altı veya üstünde giden yetenekleri tespit ettikten sonra çocuğu ve ebeveyni doğru yönlendirebilmek için uygulanır.

TEST ÇOCUĞUN HANGİ YETENEKLERİ ÖLÇER?
Test dört ana bölümden oluşmaktadır:
1.Sözel kavrama (5 ayrı alt testten oluşur): Akıl yürütme, kavrama, kavram oluşturma, sözel bilgi ve sözel ifade yeteneği kullanılır. Her görev, işitsel uyaranı anlama, uzun süreli bellekte sözel olarak kodlanmış bilgiye ulaşma, tepkileri sözel olarak ifade etme yeteneği gerektirir. Sözel bilgi yanı sıra öğrenilmiş, bilgi ve yetenekleri yansıtan kristalize akıl yürütmeyi temsil eder. Lisan ve kültür yeterliliğini, okul başarısını yordar.
2.Algısal akıl yürütme (4 ayrı alt testten oluşur): Akıcı ve algısal akıl yürütme ve algısal organizasyonu ölçer. Her görev, görsel algı ve organizasyon, görsel olarak sunulan sözsüz materyali kullanarak akıl yürütme, idare etmeye-yönetmeye ilişkin işlevlerde kullanılan yetenekleri gerektirir.
3.Çalışma belleği (3 ayrı alt testten oluşur): Kısa süreli işitsel bellek, dikkat, konsantrasyon, çalışma belleğini ölçer. Her görev, seçme ve izleme dikkati, zihinsel manipülasyon, yetenekleri gerektirir.
4. İşlemleme hızı (3 ayrı alt testten oluşur): Zihinsel işlemleme hızı, harf-motor işlemleme hızını ölçer. Her görev, görsel algı ve organizasyon, görsel tarama, dikkatin yetkin kontrolü, gayretin sürdürülmesi, hız gibi çoklu motor tepkilerin verimli üretimini gerektirir.

WISC-4 TESTİ HAKKINDA BİLGİ ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ.